Prawnik, radca prawny czy adwokat?

Większość z nas, doskonale wie, kim jest prawnik. Jest to osoba, która bardzo dobrze zna prawo i potrafi umiejętnie posługiwać się ustawami, czyli zbiorem poszczególnych norm, które regulują na przykład to, w jaki sposób należy postępować. Jako rozwinięcie zawodu prawnika, nieubłaganie kojarzą się także adwokat oraz radca prawny. Na czym jednak polegają główne różnica pomiędzy wymienionymi zawodami? Często używanie nazw tychże zawodów błędnie jest używane jako swoje wzajemne synonimy. Na łamach niniejszego artykułu postaramy się wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy prawnikiem, radcą prawnym, a adwokatem i kiedy należy skorzystać z ich usług.

Prawnik, radca prawny czy adwokat? Czyli na czym polega różnica?

Prawnik, radca prawny oraz adwokat to osoby, które piastują zawody, które ściśle łączą się ze znajomością prawa. Błędnym jest jednak myślenie, że zajmują się oni dokładnie tym samym. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z wymienionych zawodów.

  • Prawnik, czyli persona, która skończyła wyższe studia prawnicze, a także uzyskała konieczny tytuł magistra nauk prawnych. Prawnik może świadczyć usługi z zakresu doradztwa prawnego, a więc może także udzielać porad z zakresu prawa. Do jego zadań należy także sporządzanie odpowiednich pism. Każdy prawnik ma możliwość kontynuowania swojej nauki i ukończenia trwającej kilka lat aplikacji, w celu umożliwienia sobie wykonywania zawodów takich jak: prokurator, komornik, radca prawny czy też adwokat.
  • Radca prawny to z kolei prawnik, który zdecydował się na ukończenie aplikacji radcowskiej, a tym samym uzyskał wpis na specjalną listę radców prawnych. Postawa on te same uprawnienia co magister prawa, a ponadto może także reprezentować swoich klientów przed sądem. Dotyczy to praktycznie wszystkich spraw, a wyjątek stanowi jedynie większość spraw karnych. Radca prawny może także występować podczas postępowania, które obejmuje swoim zasięgiem nadzwyczajne środki odwoławcze takie jak: kasacja lub skarga o możliwość wznowienia postępowania, które zostało zakończone w wyniku prawomocnego wyroku. W trakcie trwania takiej rozprawy w sądzie, radca prawny musi przyodziać czarną togę, z ciemnozielonym żabotem, mankietami oraz kołnierzem.
  • Adwokat, to po prostu prawnik, który zdecydował się na skończenie aplikacji adwokackiej. Adwokat posiada takie same uprawnienia jak radca prawny, a dodatkowo ma prawo występować przed sądem we wszelkiego rodzaju sprawach karnych. Osoba taka jest wpisana na listę adwokatów, która prowadzona jest przed odpowiednią Okręgową Izbę Adwokacką. Toga adwokata posiada cechy charakterystyczne w postaci ciemnozielonego żabotu, mankietów i kołnierza.

    Zawody prawnika, radcy prawnego oraz adwokata są sobie pokrewne, ale jednocześnie mocno różnią się pomiędzy sobą nawzajem. Jako główną różnicę można wymienić możliwość występowania przed sądami powszechnymi i zakres poszczególnych kompetencji. W przypadku potrzeby skorzystania z porady prawnej, wystarczy wizyta u prawnika, jeśli jednak potrzebna jest osoba do reprezentowania w sądzie, należy rozważyć wizytę u radcy prawnego lub nawet adwokata.

    Artykuł napisany we współpracy z Jesiołowski – Kancelarią Adwokacką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − siedem =