Kto ponosi koszty rozprawy sądowej?

Koszt rozprawy sądowej często jest dość pokaźny, dlatego ludzie powinni się dobrze zastanawiać nad tym, czy zakładać sprawę w sądzie. Oczywiście w wielu przypadkach jest to uzasadnione, np. wtedy, gdy strona czuje się pokrzywdzona, ale należy mieć dowody na to, iż dana strona ma rację w sprawie, bo w przeciwnym razie można sprawę przegrać i ponieść spore koszty rozprawy sądowej. Warto być pewnym swoich działań, wtedy są one przemyślane i na pewno nie będzie się ich żałować.

Teoretycznie koszty rozprawy sądowej dzielone są na obie strony, jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej. Sąd wydaje na sam koniec wyrok, w którym jest mowa również o tym, kto konkretnie poniesie koszty postępowania procesowego. Zwykle jest to osoba, która sprawę przegra, dlatego też należy przygotować się na taką ewentualność pod kątem finansowym.

O wszystkich tych sprawach strony poinformuje też prawnik, który dba o dobro własnego klienta.

Prowadzenie rozprawy sądowej związane jest z uiszczeniem różnych opłat, wtedy też takie opłaty rozkładane są na obie strony. Po ogłoszeniu wyroku strona przegrywająca jest jednak zobowiązana zwrócić poniesione koszty osobie, która wygrała daną sprawę, ponieważ można mieć w przeciwnym razie spore nieprzyjemności z tego tytułu. Istnieją oczywiście wyjątki od reguły, ponieważ jeśli strona przegrywająca znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, sąd może podjąć decyzję, iż będzie ona musiała zapłacić jedynie część kosztów rozprawy sądowej. Istnieje też możliwość, że sąd w ogóle nie będzie chciał od strony przegrywającej pieniędzy i nie obciąży jej kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + czternaście =