Kiedy nie można usunąć lokatora z mieszkania?

Posiadanie mieszkania na własność to spory komfort. Wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania, aby mieć z tego tytułu dodatkowe źródło dochodów. W związku z tym podpisuje się wiążącą umowę z najemcą, aby w razie potrzeby zabezpieczyć swoje interesy. Oczywiście istnieją pewne sytuacje, które mogą zmusić właściciela mieszkania do tego, aby zerwał on taką umowę.

Czasami sprawy kierowane są do sądów, kiedy to dochodzi do ogłoszenia wyroku eksmisyjnego, czyli przymusowego opuszczenia lokalu.. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem nie zawsze można usunąć lokatora ze swojego mieszkania nawet, jeśli stwarza on bardzo duże problemy i nie można sobie z nim poradzić.

Lokatora nie można usunąć szczególnie wtedy, jeśli:

  • Jest nim kobieta w ciąży. Taka osoba nie może zostać pozbawiona dachu nad głową, nawet wtedy, gdy wobec niej zastosowano wyrok eksmisyjny.
  • To samo tyczy się małoletnich osób niepełnosprawnych ( w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz 414, z późn. zm.)  oraz osób ubezwłasnowolnionych i ludzi, którzy sprawują opiekę nad takimi osobami.

Wyjątkiem są sytuacje, w których takie osoby mają gdzie zamieszkać, a więc posiadają lokal, do którego mogą się przeprowadzić, gdy właściciel mieszkania zarządzi ich eksmisję. Wyrzucić z własnego mieszkania nie można również osób obłożnie chorych, emerytów i rencistów, a także osób, które posiadają status bezrobotnego. Zawsze właściciel mieszkania może postarać się o znalezienie takim osobom lokalu zastępczego, wtedy też lokatorzy nie będą mieli innego wyjścia i będą musieli po prostu wynieść się z mieszkania.

Również ważna sprawą jest fakt, iż wyrok sądu nakazującego eksmisję z mieszkania nie może być wykonany w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego, jeśli osoba, która ma opuścić lokal nie ma innego miejsca zakwaterowania. Jest to spowodowane faktem, iż jest to okres zimowy,a w tym okresie istotne jest posiadanie lokalu mieszkalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + czternaście =